دوخت انواع مقنعه در منزل

دوخت انواع مقنعه در منزل

مقنعه حجاب اسلامی ایرانی است که پوششی آسان برای خانم‌ها می‌باشد و بیشتر در جاهای رسمی مانند محل کار و تحصیل استفاده می‌شود. در این مطلب برای شما آموزش دوخت مقنعه را آورده‌ایم. در مجموع مقنعه‌ها ۵ نوع هستند، انواع و آموزش دوخت آنها به صورت زیر است.

  • ساده
  • چانه دار و نقاب دار
  • سه گوش ابر دوزی
  • نمازی
  • لبنانی

آموزش دوخت اسباب بازی پولیشی خوشبو 

ساده: 

مقدار پارچه برای دوخت این مقنعه ۸۰ سانتیمتر تا یک متر است و عرض آن نباید از ۱۱۰ کمتر باشد. برای دخــتر بچه‌ها معمولا ۷۰تا۷۵ سانتیمتر پارچه لازم است.  بعد از تا زدن پارچه از سمت دولای باز پارچه که یک لبه آن ترکی ویک لبه آزاد است اندازه صورت را جدا می‌کنیم (برای اندازه‌گیری صورت دورتادور صورت را اندازه‌گیری می‌کنیم و تقسیم بر ۲ می‌کنیم یا از کنار سر از بالای پیشانی تا زیر چانه را اندازه می‌گیریم)  آنگاه قد جلوی مقنعه را از زیر جای صورت تا پایین علامت می‌زنیم. برای قسمت پشت هم (قد صورت+بلندی جلو مقنعه +۱۵تا۲۰ سانتیمتر) روی اریب پارچه یا دولای بسته علامت می‌زنیم و این دو نقطه را به صورت هلال بهم وصل می‌کنیم به صورتی که حدود ۱۰ سانتیمتر از جلو و پشت حالت صاف داشته باشد. بعد قسمت جلو را می‌دوزیم و پایین مقنعه را سردوز میکنیم و آماده استفاده است. اگر خواستیم روی شانه مقنعه خالی شود (مثل مقنعه مجری‌های تلوزیون) از وسط پایین مقنعه به اندازه ۵ تا ۱۵ سانتیمتر بالا رفته و به دو طرف هلال می‌کنیم. 

اندازه‌گیری مقنعه روی سر: 

از وسط فرق سر تا زیر چانه از چانه تا هر جایی که خواستیم بلندی آن را عدد بدست آمده ضربدر ۲ می‌کنیم.

الگوی ساده مقنعه
اندازه ها در الگوی مقنعه

خط چین در الگوی مقنعه

چانه‌دار و نقاب‌دار: 

پارچه را از وسط به روی هم تا می‌کنیم از لبه‌ی که بالای آن دولای بسته و طرف چپ خود دولای باز می‌شود ۸-۱۰ سانت جلو می‌رویم A.B بعد نقطه B را روی C تا مثلث شود این کار را ادامه می‌دهیم تا این فاصله ۱۰-۱۵ سانت شود بعد این اضافات چیده می‌شود.

نقاب: 

از نصف گوش از روی سر رد می‌شود تا نصف گوش بعدی اندازه می‌زنیم.نقطه A.B نصف می‌کنیم، ۴-۵ سانت بالا می‌رویم به حالت هلال به A و B وصل می‌کنیم ۱ سانت جای دوخت می‌خواهد. قسمت هلال به مقنعه دوخته می‌شود.

چانه: 

از نصف گوش از زیر چانه بعد تا نصف گوش اندازه می‌زنیم خط T.S نصف می‌کنیم. ۶-۱۰ سانت پایین می‌آییم بعد هلال را به T.Sوصل می‌کنیم قسمت مثلثی به مقنعه وصل می‌شود.

الگوی چانه مقنعه

نمازی: 

الگوی آن مانند چانه‌دار و نقاب‌دار می‌باشد با این شرط که دیگر نقاب لازم ندارد ولی قسمت چانه آن کش دوخته می‌شود.

مقنعه نمازی

لبنانی: 

پارچه ۱۰۰-۹۰ سانت می‌خواهد. پارچه را به حالت سه گوش تا می‌کنیم در این مدل باید یک تا روی سر را اندازه زده (یعنی پارچه را می‌اندازیم روی سر به حالت سه گوش خط‌های تا زیر گلو بیاید تکه روی سر را اندازه می‌زنیم و ۲ اندازه‌ای بالای گوش روی سر و بالای گوش آن طرفی را اندازه می‌زنیم عدد این دو را یادداشت می‌کنیم مقداری که بدست آوردیم را روی پارچه تا می‌کنیم) دولای بسته روی دولای بسته تای روی سر بعلاوه ۳-۵ سانت می‌کنیم از نقطه C سانت ۱۶-۱۵ داخل می‌شویم از دم مقنعه پایین نقطه K یک سانت داخل می‌شویم( نقطه P ) ازH به P وصل می‌کنیم این خط H.P را ادامه می‌دهیم نقطه O تا A.B. باید ۱/۲ فاصله گوش تا گوش را اندازه می‌زنیم از O تا A.C سانت ۷ تا بدست می‌آید نقطه O را به C وصل می‌کنیم با فاصله ۱ سانت جادوخت نقطه K.H.O.C چیده می‌شود نقطه P.Z را می‌دوزیم بعد که دوخته شد مثلث را باز می‌کنیم مثلث پایینی را از وسط تا می‌کنیم نقطه S.F دوخته می‌شود جداگانه بعد رو می‌کنیم زاویه‌ها را چرت می‌خورد این بندها پشت گردن گره می‌خورد حتما تا مثلث را می‌گیریم بعد سر می‌کنیم.

مقنعه لبنانی

سه گوش ابری: 

اندازه‌ی تای روی سر را می‌گیریم یک کمی اضافه‌تر یک تکه ابر ۰.۵ سانتی یا پارچه دیگری را بر می‌داریم مقدار گوش تا گوش (تا گشواره) را اندازه می‌زنیم روی ابر نصف می‌کنیم وسط ۶-۸ سانت بالا رفته و هلال می‌کنیم مانند نقاب می‌شود گوشه‌های Aو B را ۳ سانت می‌زنیم ابتدا تای مثلثی را به پشت تا می‌کنیم. ابر بین دو پارچه تای روی سر قرار می‌گیرد خط صاف بین بالا پارچه می‌آید اول جفت می‌کنیم ابر را از نگه می‌داریم و کمی مثلث را می‌کشیم (پارچه) کمی پارچه بالا می‌ایستد ما باید آن را سنجاق می‌زنیم با فاصله (۱-۰.۵-۰.۷ میلی) خط می‌کشیم تا فاصله ۳ سانتی تا انتهای ابر برسد.

مقنعه سه گوش

پاسخ

* نام:
* ایمیل: (منتشر نشده)
   وب سایت: (آدرس سایت باhttp://)
* توضیح:
وارد کردن کد